Otevírací doba

Pondělí - Pátek
8.00 - 20.00

Kontaktujte nás

Česky mluvící: +420 608 103 040
Anglicky mluvící: +420 601 378 920
reception@psychosomatics.cz

Adresa

Na Dlouhém Lánu 11
Praha 6, 160 00

Cesta k nám

Syndrom vyhoření – příležitost k (znovu) nalezení cesty k sobě!

28. 3. 2019
Syndrom vyhoření je nejčastěji spojen se stresující prací a trvalým přetěžováním. To jistě mohou být průvodní znaky pro osoby trpících tímto onemocněním, nicméně jak již název syndrom ukazuje, vždy se jedná o souběh několika důvodů, v důsledku který vyhoření jako takové propukne: Může to být dlouhodobá péče o někoho, kdo je vážně nemocný, chronické napětí a hádky uvnitř rodiny, těžké finanční dluhy, pokračující spory v partnerských vztazích či zkrátka neustálý tlak na vysoký výkon. Syndrom vyhoření se stává moderní civilizační chorobou, zároveň však nabízí příležitost (znovu) nalézt cestu k sobě!
}

Syndrom vyhoření je nejčastěji spojen se stresující prací a trvalým přetěžováním. To jistě mohou být průvodní znaky pro osoby trpících tímto onemocněním, nicméně jak již název syndrom ukazuje, vždy se jedná o souběh několika důvodů, v důsledku který vyhoření jako takové propukne: Může to být dlouhodobá péče o někoho, kdo je vážně nemocný, chronické napětí a hádky uvnitř rodiny, těžké finanční dluhy, pokračující spory v partnerských vztazích či zkrátka neustálý tlak na vysoký výkon. Syndrom vyhoření se stává moderní civilizační chorobou, zároveň však nabízí příležitost (znovu) nalézt cestu k sobě!

Oheň je velmi příjemná věc. Nabízí teplo, světlo a útulný pocit. Na druhou stranu to není zadarmo. Aby nevyhasnul, oheň musí být zpravidla trvale udržován a energii je třeba průběžně doplňovat. A totéž platí pro lidskou rasu. Ne nadarmo se říká, že oheň je dobrý sluha ale zlý pán.  

Abychom byli aktivní a plni energie v naší práci a v našem rodinném životě, musíme s energií umět pracovat. Můžeme sami rozdávat a být produktivní pouze tehdy, pokud máme také místo, kde si sami vzít. Pokud nerovnováha trvá příliš dlouho, věci se začnou kazit a syndrom vyhoření se pravděpodobně objeví.

Vyhoření je nejčastěji spojeno se stresující prací a trvalým přetěžováním. To jistě mohou být průvodní znaky osob trpících tímto onemocněním, nicméně jak již název syndrom ukazuje, zpravidla se jedná o souběh několika důvodů, v důsledku který vyhoření jako takové propukne: Může to být také dlouhodobá péče o někoho, kdo je vážně nemocný, chronické napětí a hádky uvnitř rodiny, těžké finanční dluhy, pokračující spory. v partnerských vztazích a další.

To ukazuje, že syndrom vyhoření nelze považovat pouze za nemoc manažera, ale je třeba ho chápat spíše jako nemoc, která může potkat kohokoliv. Zároveň je tato nemoc na vzestupu! Nedávná studie Gallup (CNBC, 14.srpna 2018) zkoumající téměř 7.500 zaměstnanců na plný úvazek zjistila, že 23% respondentů uvádělo, že se v práci někdy vyhořelo, zároveň dalších 44% uvedlo, že se v práci ocitli v situaci na pokraji vyhoření!

Samotný syndrom vyhoření je charakterizován širokým spektrem symptomů - fyzických i psychických. Na fyzické straně se nalézáme chronická únava, nespavost, ztráta chuti k jídlu, zvýšená nemocnost a další. Mezi mentální symptomy může patřit nedostatek koncentrace, zhoršování paměti, pocit úzkosti, nedostatek radosti a deprese. Profesionální a rodinné vztahy pak mohou být narušeny náladami, jako je nedostatek radosti, izolace, špatný výkon, špatná komunikace, zvýšená podrážděnost, apatie a další. Stručně řečeno, vyhořelý člověk cítí, že palivová nádrž je prázdná a že není odkud brát.

Problémem však je, že postižená osoba často nerozumí tomu, co se děje. Nic viditelného nebo zjevného se nezměnilo. Nadměrné přetěžování se často děje už léta a náhlé komplikace je těžké pochopit, což často nevede k vyhledání odborné pomoci, dokud se nevyskytnou komplikace takového rázu, kdy zkrátka tělo vypoví službu.

Cesta z této nešťastné situace musí být zkoumána individuálně. Za prvé, je důležité pochopit důvody, které k této situaci vedly. To se samozřejmě může do značné míry lišit, avšak vždy existují určité charakteristiky:

  • Dotyčná situace probíhá již delší dobu, tj. alespoň měsíce a většinou roky.
  • Postižená osoba není schopna zvládat nebo ovlivňovat stresové faktory.
  • I přes značné úsilí o změnu a zlepšení situace zůstává stejná nebo se dokonce zhoršuje.
  • Objevují se klíčové příznaky fyzického a emočního vyčerpání, jako je apatie či lhostejnost k životním postojům.
  • Postižená osoba je chycena v začarovaném cyklu vedoucím k prohloubení syndromu vyhoření.

Jakmile je diagnostikováno vyhoření, lze začít s léčbou. Za prvé, analýza skutečné psychosociální situace vedoucí k tomuto syndromu je základem pro nejdůležitější první kroky. Obvykle to spočívá ve vvyvázání osoby z kauzální situace, např. pracovní neschopnost, změna pracovní pozice a ve velmi závažných případech i hospitalizace. Později, poté, co se pacient zotavil z nejhorší únavy a vyčerpání, může začít individuálně přizpůsobená terapie, někdy podporovaná léky. Krok za krokem pacient znovu získá svůj předchozí zdravý stav a pocit pohody. Syndrom vyhoření se stává moderní civilizační chorobou, zároveň však nabízí příležitost (znovu) nalézt cestu k sobě!

V případě, že prožíváte symptomy popsané výše, neváhejte a svěřte se do rukou týmu zkušených odborníků Psychosomatické medicíny UNIC.

MUDr. Ondřej Masner

vedoucí doktor Psychosomatické medicíny UNIC