Otevírací doba

Pondělí - Pátek
8.00 - 20.00

Adresa

Na Dlouhém Lánu 11
Praha 6, 160 00

Cesta k nám

Příběh bolavých kloubů

6. 11. 2018
Jitka je štíhlá, osmadvacetiletá žena. Ještě před dvěma lety sportovala, cestovala a vážněji nestonala. V posledních měsících se však její imunita úplně sesypala. Prodělala asi pět různých infekcí (boreliózu, chlamydie, a další) a trpí únavovým syndromem.
}

Již tři měsíce je v plné pracovní neschopnosti a trpí silnými bolestmi v kyčlích. Její potíže však neodpovídají lékařskému nálezu. Ani četná vyšetření neprokázala pravou příčinu bolestí. Jitka přichází do ordinace psychosomatického lékaře.

Během několika sezení s lékařem se objevuje možná souvislost vývoje Jitčina zdravotního stavu s událostí v jejím životě, k níž došlo několik let nazpět. Drama, k němuž tehdy došlo, zapříčinilo Jitčino odloučení od nejbližší rodiny a dle svých slov trpěla asi několik měsíců těžkými depresemi doprovázenými myšlenkou na sebevraždu. Lékař se snaží Jitku dovést k náhledu, že únava i bolesti kloubů, mohou být alespoň zčásti způsobené duševním či vztahovým napětím jímž prošla. Protože se na Jitčiných aktuálních zdravotních potížích s největší pravděpodobností významně podílejí rodinné vztahy a vazby, nabízí se jako opodstatněný postup léčby jejích obtíží systemická, rodinná terapie. Ideální by bylo získat ke spolupráci další členy nejužší rodiny, aby společně s terapeutem osvětlili vzájemné propojení a duševní zranění, které na obou stranách udržují velké psychické napětí.

Průběh léčby

Jitka byla i přes viditelnou únavu odhodlaná nesmířit se se svým onemocněním. Docházela na psychosomatická sezení s průměrnou frekvencí jedenkrát za dva až tři týdny. Pracovní neschopnost po několika týdnech ukončila a opět začala chodit do práce. Její zdravotní stav se začal rychle zlepšovat, klouby jí přestaly bolet a pomalu se jí vracela dřívější energie. Za další tři týdny přišla na terapii s batohem na zádech, že prý jede na víkend do hor.  Po roce a po patnácti terapeutických sezeních, Jitka ukončuje terapii.

Co dodat?

Aniž by se nějak výrazně změnila její rodinná situace, Jitka je nyní schopna vidět souvislosti svého fyzického a duševního zdraví a na základě těchto poznatků začít se začít osvobozovat od psychického tlaku, který na ni vyvíjelo její okolí i její vnitřní „hlasy“. Je odhodlaná začít žít nový, vlastní život.

Máte podobnou zkušenost?

  • Lidem trpícím chronickými zdravotními problémy, u kterých nepomáhá běžná léčba, nebo u nichž nelze určit přesnou diagnózu, může psychosomatická medicína pomoci s řešením jejich problémů.
  • Řešíte složité rodinné nebo pracovní vztahy?

Objednejte si schůzku v oddělení systemické & rodinné medicíny v našem zdravotním zařízení.

Autor: MUDr. Ondřej Masner - hlavní lékař Psychosomatické medicíny UNIC, je jedním z mála certifikovaných lékařů psychosomatického lékařství v České republice.