Rodinná terapie: Mýty a fakta

Systémová rodinná terapie je speciálně indikována v případech jakéhokoliv chronického zdravotního stavu, který nelze uspokojivě léčit pouze farmakologickou podporou a / nebo vede k významnému ovlivnění sociálního fungování pacienta. Často se takové „podivné chování“ může vyskytnout u dětí, kde je výskyt psychosomatického onemocnění vyšší než u dospělých. V jiných případech emocionální napětí nemusí vést k somatickým onemocněním, ale projeví se depresemi, úzkostí, poruchami příjmu potravy nebo různými emocionálními poruchami. Rodinná terapie se zaměřuje na celou rodinu včetně dětí. V těchto případech klient není jednotlivec ani pár, ale celá rodina, ať už se jedná o celou rodinu nebo jednoho člena.
Před započetím rodinné terapie bychom měli znát tento kontext a zároveň může být užitečné rozptýlit řadu mýtů, které lidé obvykle mají o terapii obecně.
- Terapie není nutně dlouhým procesem. Typický klient navštěvuje rodinnou terapii po dobu 10 až 12 sezení.
- Zapojení celých rodin do procesu léčby slouží k urychlení změn, protože každý člen rodiny může přispět svým jedinečným pohledem a porozuměním problému (problémů). Rodina často drží zdroje a vliv nezbytný pro proces léčby jejích členů.
- Zapojení rodiny do terapie neznamená vinu nikoho. Domnívám se, že i když se lidé snaží dělat „co je nejlepší“, mohou nechtěně zůstávat ve vzorcích interakce, které vedou k rozvoji symptomů u jednoho nebo více členů rodiny. Cílem terapie je vyvolat silné stránky a zdroje rodiny a odhalit skryté synergie, které jsou nějak blokovány.
- Rodinná terapie nemusí nutně znamenat zapojení všech členů rodiny do všech sezení. Nejdůležitějším momentem pro plné zapojení rodiny je proces počátečního hodnocení.
- Dobrým způsobem, jak poprvé zvážit odbornou pomoc, je podívat se na ni jako na experiment a jednoduše se zavázat k prvnímu zkušebnímu sezení.
- Nejlepší čas na pomoc v terapii je před tím, než se malé problémy stanou většími. Lidé často podceňují závažnost své situace a čekají, až nastanou krize. To může být užitečné, když rodiny dostanou "kontroly" pro preventivní duševní zdraví.
- Terapie nemusí být přiznáním neúspěchu, ale spíše přijetím toho, jak mohou být lidé efektivně vzájemně závislí. Nikdo nemůže být mistrem všech obchodů - instalatérství, práva, mechaniky, poradenství, medicíny atd., Takže nemá smysl, aby se za pomoc pro osobní nebo rodinné problémy stydělo.
Rodinná terapie - pro koho to je?
Pacienti s chronickými onemocněními, kteří nejsou jasně diagnostikováni a / nebo dostatečně nereagují na standardní léčbu. Tyto stavy mohou zahrnovat syndromy bolesti, astma, kožní vyrážky, arteriální hypertenze, chronické průjmy nebo jiné funkční intestinální poruchy, deficity imunity s opakovanými infekcemi, respirační poruchy, neurologické postižení, jako je tinnitus nebo tika, syndrom chronické únavy a další.
- Děti se symptomy jako deprese, rušivé chování, psychosomatické poruchy, špatná akademická výkonnost, problémy s docházkou, nereálné obavy
- Adolescenti vykazující nekontrolovatelné chování, zneužívání návykových látek, poruchy příjmu potravy, problémy související se školou, sociální izolace nebo problémy ve vztahu
- Rodiny, které mají potíže s komunikací nebo které procházejí obtížnými přechody, jako je rozvod nebo rozluka, znovu uzavřené manželství nebo spojení dvou rodin, ztráta nebo nemoc člena rodiny
- Jednotlivci, kteří se zajímají o metody překonání nechtěných vzorců chování, kteří chtějí prozkoumat současný dopad minulých událostí a vztahů, nebo kteří hledají růst a obohacení svého života
MUDr. Ondřej Masner - GP a vedoucí rodinný terapeut psychosomatické medicíny UNIC