Otevírací doba

Pondělí - Pátek
8.00 - 20.00

Kontaktujte nás

Česky mluvící: +420 608 103 040
Anglicky mluvící: +420 601 378 920
reception@psychosomatics.cz

Adresa

Na Dlouhém Lánu 11
Praha 6, 160 00

Cesta k nám

Nevysvětlitelné bolesti břicha

28. 12. 2018
Brad je 24 let a trpí dlouhou dobou břišními potížemi. Navštívil několik lékařů specialistů v této problematice, podstoupil laboratorní testy, rentgen a endoskopické vyšetření žaludku a tlustého střeva. Navzdory příznivým výsledkům, různé pokusy o léčbu vůbec nepomohly, nebo pouze dočasně. Nakonec mu byla doporučena psychosomatická léčba.
}

Na první schůzce si Brad připadá trochu nesvůj s ohledem na to, co ho čeká. Po prvních několika minutách se však trochu uvolní hovoří o svém příběhu. Je překvapivé, že jsme se nezaměřovali pouze na jeho problémy s trávením, ale chtěl jsem vědět víc o jeho životě, tj. o jeho pracovní situaci, o vztazích s rodinnými příslušníky, o jeho současném partnerství, o historii všech jeho onemocnění v dětství a dalších věcech. Prostřednictvím tohoto komplexního přístupu jsme vypracovali mnohem širší představu o jeho zdravotním stavu než při jakýchkoliv předchozích vyšetřeních. Identifikovali jsme několik podstatných otázek a oblastí, které mohly vyvolat významný psychosociální stres a kterými se ani Brad doposud nezabýval.

V jeho případě to byla dlouhá historie probíhajícího napětí s jeho zaměstnavatelem a šéfem. Protože pracoval v malé společnosti, vztahy byly ještě důležitější než obvykle. Bradova situace se ještě více zkomplikovala, že společnost propustila jeho nejbližší dva spolupracovníky a on byl jediný, kdo pokračoval. Pracovní zátěž se zvýšila téměř na dvojnásobek a Brad pracoval přesčasy, často až dlouho do noci.

Nejprve se cítil jen unavený a někdy i malátný, později začal mít problémy se spaním. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel opakovaně slíbil, že brzy situaci zlepší, rozhodl se zůstat. Postupně se i přenesly tyto problémy i do tělesné roviny, přichází nevolnost, ztráta chuti k jídlu a častější průjem. Svůj stav vyhodnotil jako vážný a začal hledat lékařskou pomoc.

Byl vyšetřen, jak je popsáno výše, a zjistil, že v jeho těle nebylo nic podstatného, ​​ani nebylo důkazem jakékoliv břišní infekce. Jakmile jsme se zaměřili na jeho pracovní situaci a začali o ní mluvit, věci se pomalu zlepšovaly. Spojení mezi jeho somatickými příznaky a jeho pracovním prostředím bylo nové a dalo mu možnost udělat si obrázek i o svých střevních problémech.

Problém jsme rozebrali ze všech stran, a nakonec Brad přišel k rozhodnutí, že v tomto ohledu musí něco zásadního změnit. Znovu hovořil se svým zaměstnavatele a při tomto rozhovoru zjistil, že pro něj není ochoten nic změnit, a tak se rozhodl tuto opustit společnost. Jeho příznaky přetrvávaly ještě další 3 měsíce, následně však začaly být mírnější, ustupovat, aby nakonec úplně zmizely a Brad tak spokojeně odchází.

Autor: MUDr. Ondřej Masner - hlavní lékař Psychosomatické medicíny UNIC, je jedním z mála certifikovaných lékařů psychosomatického lékařství v České republice.