Otevírací doba

Pondělí - Pátek
8.00 - 20.00

Adresa

Na Dlouhém Lánu 11
Praha 6, 160 00

Cesta k nám

Rodinná a systémová terapie v Praze

Požádat o schůzku

Co je systémová terapie?

Systémová terapie je typ terapie, která zahrnuje všechny členy určitého systému. Nejčastějším příkladem systému je rodina, kde terapeuti pomáhají všem členům této rodiny provést je jejich problémy a rozumět, jak každý jedinec ovlivňuje tento systém. Systémová terapie je vedena systémem sezení s terapeutem, který rodině pomáhá porozumět jejím problémům a vytvořit plán, který povede k lépe fungujícímu domácímu prostředí.

Co je cílem systémové terapie?

Cílem systémové terapie je podporovat změny v daném systému. Když zůstaneme u příkladu rodiny, cílem je pomoci každému členovi rodiny lépe komunikovat s ostatními členy rodiny a vytvořit změnu v jejich vzájemných vztazích.

Proč systémová terapie?

Jak děti rostou, rodina se nevyhnutelně mění. Při tomto procesu je velmi pravděpodobné, že rodinný systém narazí na problémy ve vzájemných vztazích. Pokud tento systém potřebuje usnadnit vést konverzace, které pomohou těmto problémům předcházet, systémová terapie může být tou správnou volbou.

Jaké druhy problémů může systémová terapie pomoci vyřešit?

Terapeut může pomoci členům jakéhokoliv systému pomoci vypořádat se se životními změnami, které mohou mít vliv na rodinnou jednotku. Mohou pomoci rodině vypořádat se s chronickými onemocněními, psychosomatickými poruchami, obdobími separace, smutku, vývoje rodiny, pracovním a školním stresem, ale také ADHD, poruchami příjmu potravy, závislostí a mnohými dalšími. Terapeut pomůže členům rodiny porozumět jeden druhému během období stresu a spravit vztahy mezi členy rodiny.

Jak takové sezení vypadá?

Typické sezení bude ideálně zahrnovat všechny členy systému a bude trvat zhruba hodinu a půl. Během této doby se bude terapeut ptát na různé otázky, naslouchat každému ze členů rodiny, a pomůže rodině komunikovat. Díky těmto konverzacím začne rodina rozumět a oceňovat ostatní členy rodiny, a, ideálně, pomůže vyřešit jejich neshody.